19.02.2018, Dzień Powszedni - Mt 25, 31-46

Ewangelia Mt 25, 31-46

Jezus powiedział do swoich uczniów:
«Gdy Syn Człowieczy przyjdzie w swej chwale, a z Nim wszyscy aniołowie, wtedy zasiądzie na swoim tronie pełnym chwały. I zgromadzą się przed Nim wszystkie narody, a On oddzieli jednych ludzi od drugich, jak pasterz oddziela owce od kozłów. Owce postawi po prawej, a kozły po swojej lewej stronie.
Wtedy odezwie się Król do tych po prawej stronie: „Pójdźcie, błogosławieni u Ojca mojego, weźcie w posiadanie królestwo, przygotowane dla was od założenia świata! Bo byłem głodny, a daliście Mi jeść; byłem spragniony, a daliście Mi pić; byłem przybyszem, a przyjęliście Mnie; byłem nagi, a przyodzialiście Mnie; byłem chory, a odwiedziliście Mnie; byłem w więzieniu, a przyszliście do Mnie”.
Wówczas zapytają sprawiedliwi: „Panie, kiedy widzieliśmy Cię głodnym i nakarmiliśmy Ciebie? Albo spragnionym i daliśmy Ci pić? Kiedy widzieliśmy Cię przybyszem i przyjęliśmy Cię, lub nagim i przyodzialiśmy Cię? Kiedy widzieliśmy Cię chorym lub w więzieniu i przyszliśmy do Ciebie?”
A Król im odpowie: „Zaprawdę, powiadam wam: Wszystko, co uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych, Mnie uczyniliście”.
Wtedy odezwie się i do tych po lewej stronie: „Idźcie precz ode Mnie, przeklęci, w ogień wieczny, przygotowany diabłu i jego aniołom! Bo byłem głodny, a nie daliście Mi jeść; byłem spragniony, a nie daliście Mi pić; byłem przybyszem, a nie przyjęliście Mnie; byłem nagi, a nie przyodzialiście Mnie; byłem chory i w więzieniu, a nie odwiedziliście Mnie”.
Wówczas zapytają i ci: „Panie, kiedy widzieliśmy Cię głodnym albo spragnionym, albo przybyszem, albo nagim, kiedy chorym albo w więzieniu, a nie usłużyliśmy Tobie?”
Wtedy odpowie im: „Zaprawdę, powiadam wam: Wszystko, czego nie uczyniliście jednemu z tych najmniejszych, tego i Mnie nie uczyniliście”.
I pójdą ci na wieczną karę, sprawiedliwi zaś do życia wiecznego».

 

Prorok Daniel zapowiedział, że Syn Człowieczy przyjdzie na obłokach nieba, by objąć rządy w imieniu Boga (Dn 7, 13-14). Sąd ostateczny przedstawiony przez Mateusza (piszącego Ewangelię dla Hebrajczyków) odpowiada tradycyjnemu żydowskiemu obrazowi Boga sądzącego narody w dniu ostatecznym.
Równie tradycyjny był (i pozostaje do dzisiaj) podział na dobrych po prawicy i potępionych na lewicy.
Wszystkie uczynki, które wymienia Jezus (za wyjątkiem odwiedzania więźniów), były w żydowskiej etyce tradycyjnymi uczynkami sprawiedliwości. Troska o ubogich, udzielanie gościnności obcym i odwiedzanie chorych były elementami żydowskiej pobożności.

 

Moja wiara nie może obejść się bez odniesienia do ludzi. Jeśli zamknę oczy na potrzeby innych ludzi, stracę relację z Bogiem. Bóg jest miłosierny dla wszystkich ludzi, bez wyjątku. Czy potrafię dostrzec Go w moim bliźnim? Szczególnie w tym, który w swoim życiu dokonał błędnych wyborów i teraz, ponosząc tego konsekwencje, jest samotny, opuszczony, może bezdomny, a tak bardzo potrzebuje obecności drugiego człowieka?

"Wszystko, to czegośmy im nie uczynili, tegośmy i nie uczynili Mu, swojemu Bogu" - śpiewa zespół niemaGOtu, posłuchaj

 


© 2024 Grupa Uwielbienia Bożego Miłosierdzia. Wszystkie prawa zastrzeżone. Stworzone przez Mega Group